7 Sposobów na naukę tabliczki mnożenia.

Rodzice i nauczyciele szukają sposobów jak pomóc, zachęcić i zmotywować dzieci do nauki. W końcu to wiedza, która będzie im potrzebna przez lata w szkole. Część dzieci podchodzi do nauki tabliczki mnożenia z dużym oporem, inne mimo starań mają problem z efektywną nauką.         

Dlaczego jest tak trudno?

W szkole dzieci nie są uczone sposobów nauki. Tabliczkę mnożenia trzeba znać na pamięć, więc pojawia się problem jak ją wpakować do głowy. Każdy z nas ma cechy, które warunkują jaki styl uczenia się jest najbardziej dla niego efektywny. Często dowiadujemy się o nim w dalszych etapach edukacji – liceum, studia. Metodą prób i błędów znajdujemy metodę, dzięki której łatwiej przyswajamy informacje. Już na etapie nauki tabliczki mnożenia można zacząć robić z dzieckiem rozeznanie, sprawdzać metody by ułatwić mu kolejne etapy edukacji. Jakie mamy style uczenia się: przez patrzenie i czytanie (wzrokowcy), przez mówienie i słuchanie (słuchowcy), przez dotyk i działanie (kinestetycy). W obecnym czasie przekonanie i wyegzekwowanie od dziecka by siedziało i powtarzało tabliczkę mnożenia aż zapamięta jest trudne do zrealizowania. Dzieci się szybko nudzą, zniechęcają, rozpraszają.

Sposoby na naukę:

  1. Najstarszą i najbardziej znaną chyba metodą jest czytanie przykładów. Może być skutecznym sposobem dla wzrokowców i słuchowców: czytanie na głos lub po cichu, czy słuchanie jak ktoś czyta. To co ważne by dzielić materiał. Niewiele osób ma zdolności by uporać się na raz z obszernym materiałem, zbyt duża ilość może powodować zniechęcenie. Warto więc dzielić materiał do zapamiętania na fragmenty, np.: na kolejne liczby, mnożenie przez 1, 2, 3….itd.
  2. Dla wzrokowców i kinestetyków innym sposobem może być rozwieszanie karteczek z poszczególnymi przykładami. Na jednej karteczce, jeden przykład. Kinestetycy przez działanie – przygotowywanie karteczek będą powtarzać, utrwalać materiał. Wzrokowcy poruszając się wśród nich po domu czy pokoju będą mieli je przed oczami co będzie działać w podobny sposób. Karteczki powinny być porozmieszczane tak by „natykać się” na nie przy codziennych czynnościach: w łazience na lustrze, na lodówce, na szafce nad stołem w kuchni, itp.
  3. Gry planszowe to pomoc, która może być przydatna dla każdego stylu uczenia się w zależności od tego z jaką grą mamy do czynienia. Czytanie przykładów, powtarzanie wyników na głos i nauka przez działanie – grę czy dotykanie kartoników, kart. Gra planszowa będzie nie tylko nauką, ale wspólnie spędzonym czasem, można dodać dodatkowe „nagrody” za poprawne wyniki w postaci smakołyków, dzięki czemu nauka nie będzie się kojarzyła jedynie z przykrą powinnością.
  4. Gry „terenowe” możliwe przy większej ilości dzieci, mogą być zadaniem dla małych grupek lub par, po mieszkaniu lub innym miejscu porozmieszczane są – w ukryciu – działania i wyniki. Zadaniem dzieci jest odnalezienie i połączenie prawidłowo jak najwięcej par. Dobra metoda dla kinestetyków i wzrokowców. Atrakcyjna nagroda i odrobina rywalizacji zachęcą do dania z siebie jak najwięcej.
  5. Przygotowanie własnego MEMORY, gra na pamięć i spostrzegawczość, gdzie musimy odnaleźć parę takich samych obrazków. Tym razem można zrobić własną wersję. Kinestetycy będą powtarzać materiał już tworząc poszczególne kartoniki, wzrokowcy również przepisując kolejne działania. Zadaniem będzie odnajdywanie takich samych działań lub łączenie działania z wynikiem – wersja trudniejsza.
  6. Przepisywanie to dobra metoda dla wzrokowców i kinestetyków, jeśli dodamy czytanie na głos będzie równie skuteczna dla słuchowców. By nie było monotonnym przepisywaniem z kartki na kartkę można mu nadać jakieś dodatkowe znaczenie. Przygotowanie kolorowej dużej planszy na ścianę lub mniejszej do piórnika. Urozmaicanie jej tak by była najładniejsza, jak najbardziej kolorowa lub wykonana różnymi technikami.
  7. Wychodząc naprzeciw technologii i temu czemu dzieci aktualnie najchętniej poświęcają uwagę – komputerom – możemy skorzystać z gier na platformach edukacyjnych. Dla wielu dzieci sama możliwość pokorzystania z komputera/tabletu lub pokorzystania dłużej będzie powodem do radości, można to połączyć z nauką tabliczki mnożenia. Proponowane gry są bardzo różne, mniej i bardziej złożone. Platformy, strony edukacyjne są darmowe i płatne dzięki czemu każdy ma możliwość znalezienia odpowiedniej dla niego formy. W zależności od wyboru rodzaju gry, będzie się ona sprawdzała dla każdego stylu uczenia się.

Proces uczenia się na pamięć nie jest dla dzieci atrakcyjny, dlatego warto pomagać im proponując różne formy. Urozmaicenie nauki, będzie bardziej zachęcające. Podzielenie jej na fragmenty nie będzie budziło zniechęcenia. Wprowadzenie do nauki gier zarówno planszowych jaki i edukacyjnych komputerowych ma dużą szansę spotkać się z aprobatą dzieci, a tym samym pomóc w nauce i przyspieszyć jej proces.