Chłopiec 5 lat, tytuł “DOM”

Przestrzeń kartki równomiernie wypełniona, kolejne figury występują równolegle do brzegów, tak że same tworzą boki prostokąta. Wewnętrzną pustą przestrzeń pomiędzy nimi, chłopczyk nazywa domem. Domem nazywa również każdy czerwony obiekt na swoim rysunku.

Powstały więc cztery reprezentacje domu – pusta środkowa część pomiędzy figurami, dwie czerwone wypełnione kolorem figury po lewej i prawej stronie rysunku, oraz czerwony kontur domku w prawej dolnej części kartki. Ten domek ma właściciela. Jest nim Scooby, pies narysowany najdokładniej, z największą ilością szczegółów. Jest ustawiony przodem w kierunku swojego domku, tak jakby za chwilę miał tam wejść.

Ciekawe są również domki – czerwone plamy, nad którymi wiszą niebieskie chmurki. Tutaj występuje kreska zamaszysta, niedokładna, wykonana krótkimi ruchami z mocnym naciskiem na kartkę. Świadczyć to może o silniejszym napięciu emocjonalnym dziecka, mocniej wyrażonymi uczuciami tęsknoty za posiadaniem domu wypełnionego miłością, bezpieczeństwem i radością. Chłopiec zrezygnował z rysowania konturów domu, a pozostawił tylko mocny ślad  tego, co miałoby ten dom wypełniać – dał wyraz swoich uczuć. Chmury nad tymi domami są prawdopodobnie symbolem zróżnicowanych przeżyć, jakie przetaczają się przez codzienność, od pogodnych i beztroskich, poprzez smutne, aż do zagrażających.

Nad wszystkim czuwa słońce, choć jego mina nie wydaje się być w harmonii z naturalnością, ciepłem i radością. Może to, co ma być naturalnym źródłem ciepła, radości i bezpieczeństwa, nie zawsze radzi sobie z własnymi problemami?

Postać Scoobiego jest obiektem, z którym chłopiec prawdopodobnie identyfikuje się – najdokładniej narysowany, pokolorowany, w centralnej pozycji, ma dom, do którego zmierza. To jest dom dla niego. Wnętrze jest puste, czeka na wejście właściciela, by go sobą wypełnił. Pozostałe dwa domy pod chmurką, wypełnione barwą, mogą być tylko marzeniem o miłości, spokoju, stabilizacji. Unoszą się lekko nad Scoobim i jego domkiem, tak jak unoszą się marzenia o bliskości i poczuciu bezpieczeństwa.

Autor rysunku jest dzieckiem wychowywanym przez jednego rodzica, który kilkakrotnie zmieniał swoich partnerów, często zmieniał miejsce zamieszkania,jest rodzicem ciągle poszukującym swego miejsca na ziemi…