Body: płaski brzuch i szczupłe nogi

Sezon plażowy w pełni, nad morzem w upalne dni tłumy ludzi, wszyscy się relaksują i zażywają kąpieli słoneczno-morskich. Jedni eksponują swoje długo hodowane wielkie  brzuchy, inni przez cały rok ćwiczyli by pokazać na plaży płaski brzuch i wysportowane ciało. Są i tacy którzy nie ćwiczyli, ale i brzuchów nie mają. Są bardzo szczupli, kobiety wyglądają jak modelki, panowie jak modele. To ci którzy potrafią zastosować restrykcyjną dietę. Niektórzy są tak skupieni na swoim ciele, że skrajnie obniżają swoją masę ciała. Ich BMI (stosunek wagi do wzrostu) jest dużo poniżej normy.

Skrajnie obniżona masa ciała i spożywanie zbyt małej ilości jedzenia w stosunku do zapotrzebowania powoduje  konsekwencje somatyczne oraz psychologiczne.  Mogą pojawić się w zależności od stopnia wychudzenia oraz od organizmu problemy z:

Sercem i krążeniem

Mięsień sercowy traci swoją masę co prowadzi do zmiejszonej wydolności. Spada ciśnienie krwi oraz tętna. Może wystąpić arytmia.

Mięśniam

Nie tylko zmniejsza się ilość tłuczu w organizmie, zmniejsza się również masa mięśniowa, pojawia się poczucie braku siły, szczególnie przy wysiłku.

Skórą i włosami:

Pojawia się meszek na  ciele, zwłaszcza na twarzy, brzuchu, plecach i ramionach.

Konsekwencje fizyczne są stosunkowo łatwe do wychwycenia, najbardziej rzuca  się w oczy ekstremalnie szczupłe ciało.Dużo trudniejsze do zobaczenia i poradzenia sobie są konsekwencje psychologiczne. Zmiany które zachodzą w psychice człowieka o znacznie obniżonej masie ciała dla niego samego nie zawsze są nie do odczucia.

Myślenie

Mózg potrzebuje dużych dawek energi w związku z niedożywieniem przestaje prawidłowo funkcjonować. Myślenie staje się sztywne, uwaga jest rozproszona,  występują trudności z podejmowaniem decyzji.

Niektóre osoby zaczynają bardzo interesować się gotowaniem, oglądają programy, czytają przepisy kulinarne, same zaczynają gotować. Porzucają swoje dotychczasowe hobby.

Uczucia

Osoby niedojadające mają obniżony nastrój, często wpadają w złość, poirytowanie lub bywają rodrażnione.

Osoby które znacznie ograniczają spożywanie pokarmów przez trudności z myśleniem nie wierzą, że są w stanie coś zmienić. Uważają, że takie już są i nic się nie da z tym zrobić. Popadają w sztywne, rutynowe zachowania których nie są w stanie same zmienić. Mogą pojawiać się zachowania „obesyjne”, szczególnie związane z jedzeniem. Czasami jedzenie przyjmuje formę ceremoni i bywa nagrodą na koniec dnia. Mogą z punktu obserwatora zachowywać się dziwacznie, spożywać tylko określone produkty w sztywno ustalonych godzinach, na tym samym talerzu, w tym samym miejscu.

Jeśli widzicie u waszych najbliższych podobne trudności postarajcie się nakłonić ich do spotkania ze specjalistą.

 

Tekst napisany na podstawie książki „Terapia poznawczo-behawioralna i zaburzenia odżywiania” Christopher G. Fairburn.