Dlaczego łzy są słone?

Czym są łzy? Wielokrotnie możemy zastanawiać się nad tym, jaka jest ich funkcja. Wiele osób z nas, niejednokrotnie spotkało się również ze słonym smakiem łez. Co wpływa na smak naszych łez oraz dlaczego są one słone? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Czym są łzy oraz jaki jest ich skład?

Według definicji łza to substancja, która pełni w organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Zabezpiecza oko przed zarazkami, dodatkowo nawilża i oczyszcza. Składa się z:

  • wody, 
  • śluzu,
  • białka, 
  • glukozy, 
  • potasu, 
  • manganu, 
  • mocznika,
  • chlorku sodu.

Co istotne, łzy są antyseptyczne, gdyż zawierają lizozym i defensyny. Dzięki temu zabijają około 95% bakterii, które wnikają codziennie do oczu człowieka. Dodatkowo chronią je przed wysychaniem. Co istotne łzy emocjonalne najczęściej zawierają duże ilości toksyn. Łzy produkowane są przez gruczoły łzowe i rozprowadzane po powierzchni oka poprzez mruganie powiekami. Nadmiar zgromadzonej cieczy łzowej jest odprowadzany kanalikami łzowymi do jamy nosowej. 

Dlaczego łzy są słone?

Smak łez jest ściśle związany z ich składem. Jak można zauważyć, znajduje się w nich chlorek sodu i to właśnie on odpowiada za słony smak łez. Stanowi on około 1% składu łez. Chlorek sodu to nic innego jak znana nam powszechnie sól kuchenna. Substancja ta w dość dużych ilościach jest obecna w organizmie człowieka i służy do utrzymania równowagi płynów. Niejednokrotnie można zauważyć, że słony posmak jest charakterystyczny dla wielu cieczy wydalany przez organizm. Dlatego nie dziwi również fakt słonych łez człowieka. 

Jakie są rodzaje łez?

Choć nie wiele osób wie, wyróżniamy aż trzy typy łez. Są to łzy podstawowe, które służą do nawilżania i oczyszczania oczu, łzy odruchowe, wytwarzane w sytuacji podrażnienia oka ciałem obcym, a także łzy emocjonalne, które są związane z odczuwaniem smutku czy złości. Każde z nich są słone, jednak nie zawsze posiadają taki sam skład. Łzy odruchowe powstające na skutek zatarcia oka czy działania wiatru mają więcej przeciwciał i wody, dzięki temu zapobiegają zakażeniom oka. Łzy emocjonalne są wyposażone w dużą ilość białka, prolaktynę, ACTH (wydziela kortyzol i adrenalinę), enkefalinę i leucynę o działaniu przeciwbólowym.  

Gdzie powstają łzy? 

Łzy powstają w górnej części oczodołu, a dokładnie w gruczole łzowym właściwym i dodatkowym Wolfringa i Krausego. Stale krążą w kanalikach łzowych i wypływają na powierzchnię oka, a ich nadmiar jest magazynowany w jeziorku łzowym, które jest zlokalizowane przy wewnętrznym kąciku oka. Stamtąd nadmiar trafia do jamy nosowej. Bardzo często zdarza się, że podczas płaczu mamy również katar. Związane jest to z cienkim połączeniem między nosem a okiem. 

Ważne! Nowonarodzone dzieci podczas płaczu nie produkują łez, ich wydzielanie przez gruczoły łzowe rozpoczyna się dopiero po kilku tygodniach życia. 

Jakie funkcję w organizmie pełnią łzy?

Łzy człowieka, nie bez powodu w swoim składzie posiadają całą masę różnorodnych substancji. Na co dzień oko styka się z różnorodnymi czynnikami, które mogą podrażniać oko i wpływać na jakość widzenia. Łzy, które rozprowadzane są po całej powierzchni oka, tworzą film łzowy, dzięki któremu możliwa jest ochrona oka. Skład łez sprawia, że mają one właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki temu chronią je przed rozwojem różnorodnych infekcji. Za pomocą łez oczyszczają powierzchnię oka z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Łzawienie jest naturalną reakcją obronną organizmu, podczas której łzy usuwają substancję, która drażni powierzchnię oka. 

Zdarza się, że słoność łez może być odczuwana przez wiele osób rzadziej. Najczęściej związane jest to z nieprawidłowościami w związku z nawilżaniem powierzchni oka. Prowadzi to do rozwoju zespołu suchego oka, który objawia się przekrwieniem spojówek, zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzeniem, uczuciem piasku pod powiekami i nadwrażliwością na światło. Dlatego kiedy czujemy słoność łez i pojawiają się one często, to znak, że nasze oczy działają w sposób jak najbardziej prawidłowy.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły