Starożytna Grecja

Starożytna Grecja to pierwsza wielka cywilizacja w Europie.

Starożytna Grecja przez wiele wiele lat wyglądała inaczej niż współczesne państwa. Tam każde miasto było państwem, nazywało się Polis. Każde Polis miało swojego króla oraz swoje prawa. Często bywało, że królowie różnych Polis walczyli ze sobą.

Starożytni grecy byli wielkimi naukowcami, artystami, wojownikami oraz odkrywcami. Większość ich czynów i historii jest dokładnie opisana przez wybitnych kronikarzy – czyli osoby opisujące wydarzenia tak jak dziennikarze. Wiele historii znajduje się w sztukach teatralnych, których treść zachowała się do dziś.

Wiemy bardzo dużo na temat życia starożytnych greków, ich dokonań i codzienności.

Wiemy np. że dwa Polis bardzo różniły się od siebie, były to Ateny i Sparta. Różnice były widoczne w kwestiach zasadniczych. Ateńczycy lubili spokój i sztukę. Spartanie zaś lubili wojować. W Sparcie chłopcy którzy kończyli 7 lat przechodzili pod opiekę ojców, którzy nauczali ich jak być dzielnymi i niepokonanymi wojownikami. Nazywamy to wychowaniem spartańskim, czyli takim gdzie nie ma zbyt wielu wygód, zbyt wielu zabaw i zabawek, są za to wymagania, ćwiczenia, gimnastyka oraz nauka bycia niepokonanym. Z tego właśnie powodu Sparta miała jedną z najwspanialszych armii pośrod wszystkich Polis w Grecji.

Grekom zawdzięczamy wiele rzeczy, między innymi: architekturę, filozofię, biologię, teatr, mitologię.

Zacznijmy od architektury. Grecy jako pierwsi w historii wymyślili pewne kształy które później były naśladowane np. Kolumny. Były trzy podstawowe rodzaje kolumn, które różniły się dekoracją: jońskie, doryckie i korynckie, te ostatnie były najbardziej ozdobne. Niektórzy architekci do dziś korzystają z tych wzorów.

Filozofia to umiłowanie wiedzy. Filozofowie w Grecji zajmowali się wieloma naukami, byli ciekawi świata oraz praw jakimi on się rządzi. Badali zarówno przyrodę, zwierzęta, niebo i gwiazdy, ale również zastanawiali się nad rzeczami których nie da się dotknąć,

 a więc pytali o pochodzenie człowieka, zastanawiali się co jest dobre a co złe.

W starożytnej Grecji było wielu wspaniałych filozofów min. Sokrates, Platon, Arystoteles, Sofokles, Tales. Oczywiście każdy z nich miał swoje zdanie, co nie znaczy,

że się kłócili. Rozmawiali ze sobą próbując przekonać do swoich racji. Wiele ich myśli przetrwało do naszych czasów i wciąż jest aktualna.

Grecja jest też pierwszym krajem na świecie gdzie normalni ludzie, nie królowie, mogli decydować o tym czego chcą a czego nie. Kiedy była jakaś ważna decyzja do podjęcia przez króla dotycząca większości mieszkańców jego Polis zapraszał ich wszystkich na główny plac w mieście zwany Agora. Tam pytał się ich o zdanie. Jeśli większość zgadzała sie na coś, tak było. Taki system podejmowania decyzji gdzie większość osób decyduje o tym co ma się zmienić nazywamy demokracją. Do dziś nikt nie wymyślił bardziej sprawiedliwego sposobu podejmowania decyzji.

Starożytni bardzo lubili opowiadać sobie bajki. Te greckie bajki to tak zwana mitologia. Jest w niej bardzo dużo pięknych opowieści o bogach, tytanach, herosach, nimfach i innych. Historie te są tak znane, że chyba każdy z was słyszał o górze bogów Olimpie, królu morza Posejdonie, o wielkim Zeusie czy o przygodach Herkulesa.

Jeśli interesujecie się ciekawymi bajkami zachęcam do poznania mitologi greckiej.