Jak działa serce?

Serce położone jest w klatce piersiowej, pomiędzy płucami, pod mostkiem. Jego wielkość dobrze obrazuje ściśnięta w pięść dłoń. Każdej doby wykonuje 100000 uderzeń i przepompowuje 3780 litrów krwi przez 100000 kilometrów naczyń krwionośnych, a do tego nigdy się nie męczy!

Serce jest jednym z bardziej fascynujących narządów w ludzkim ciele. Nie ulega wątpliwości, że jest narządem zbudowanym z mięśni. Są to mięśnie poprzecznie prążkowane serca. Tym, co odróżnia je od mięśni poprzeczne prążkowanych budujących np. nasze łydki, jest widlaste rozgałęzienie na końcach, centralne ułożenie jądra komórkowego, a także fakt, że ich praca nie podlega naszej woli. Mięsień sercowy również wolniej się kurczy.

Na drodze ewolucji w ludzkim i ssaczym sercu możemy zlokalizować dwa przedsionki i dwie komory. Są one od siebie oddzielone przegrodami. Osiągnięcie to zapewniło, że krew niosąca krew natlenowaną nie miesza się z krwią odtlenowaną. Serce działa jak podwójna pompa. Lewa strona serca pompuje krew do tkanek ciała, zaś prawa do płuc.

Bardzo ważną właściwością serca jest jego tzw. automatyzm pracy. Oznacza to, że serce samo kontroluje swój skurcz, a ponad to wyjęte z organizmu (oczywiście w odpowiednich warunkach i określonym czasie!) potrafi dalej pracować. Wynika to z faktu, że posiada specjalne komórki, które pełnią funkcję rozrusznika, oraz komórki, które to pobudzenie przekazują dalej wzdłuż całego narządu. Takie regularne skurcze są bardzo często pokazywane w filmach podczas przewożenia narządu do przeszczepu. Wyglądają bardzo spektakularnie.

Ciekawą właściwością pracy serca jest również jego działanie zgodnie z zasadą „wszystko albo nic”. Oznacza ona, że podczas nawet najmniejszego pobudzenia nerwowego, następuje maksymalny skurcz wszystkich włókien mięśniowych.

Serce, jak każdy narząd w naszym organizmie również musi być zaopatrywane w krew. Dokonuje tego krążenie wieńcowe. Składa się ono z tętnic, żył i maleńkich naczyń włosowatych, które oplatają różne części serca.

Jak łatwo zauważyć bez serca żaden organizm nie jest w stanie funkcjonować. Stąd zapewne nadawanie mu w wielu kulturach mistycznych właściwości. Niektórzy uważają nawet, że w nim zlokalizowana jest dusza.