Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem?

Laptop, tablet, telewizor, telefon… Coraz młodsze dzieci stają się posiadaczami tych urządzeń. Dzisiaj młode pokolenie nie robi fikołków na trzepaku, nie gra w klasy i nie organizuje swojego wolnego czasu w aktywny sposób. Na przestrzeni lat zabawy naszych dzieci zmieniły się. Technologia idzie do przodu i dzisiaj o atrakcyjności spędzanego czasu stanowią wspomniane tablety i smartphony. Jak uchronić nasze dzieci przed chaosem, dezorganizacją i ogłupieniem, do których najczęściej prowadzi korzystanie z tych urządzeń? Wszystko w naszych, dorosłych rękach. Oto kilka propozycji spędzania wolnego czasu aktywnie, kreatywnie i pożytecznie.

Jazda na rowerze – idzie wiosna, zaraz lato…! Zorganizuj wycieczkę rowerową. Zaplanujcie wspólną trasę. Ustalcie, w jakich miejscach robicie przerwę i co będziecie w jej trakcie robić. Może dobrym pomysłem jest spakowanie kocyka, słodkich przekąsek i kart do gry? Nic tak nie rozluźnia po przejechaniu kilku(nastu) kilometrów, jak piknik połączony z planszówkami, które ostatnio są przecież w modzie! Nie tylko jest przy nich sporo śmiechu, ale też nauka logicznego myślenia, zaradności i … kombinowania 

Rysowanie kredą na chodniku – czemu nie? Tanio, kreatywnie i ciekawie! Kup zestaw kolorowych kred, zabierz dzieciaki w miejsce z dala od zatłoczonej ulicy i zacznijcie wspólnie tworzyć ciekawe rysunki. Może wcześniej warto wymyśleć jakąś historię i zachęcić malucha, żeby przełożyć ją na płytę chodnika? Gwarantuję świetną zabawę i brak sporów, że „zabrakło kartki” 

Wspólne gotowanie – uczy współdziałania i współodpowiedzialności, sprawia, że dziecko jest dumne i szczęśliwe, bo zostało dopuszczone do pracy przypisanej dorosłym, a przy okazji może zrobić coś, co sprawi przyjemność bliskim.

Wyjście do teatru – czyli inaczej mówiąc, obcowanie ze sztuką na żywo. To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Tylko musimy pamiętać o jednej ważnej kwestii: spektakl powinien być dopasowany do wieku dziecka. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem wyjście, które miało być przygodą, zamieni się w nudę dla naszej pociechy, a także, co gorsza, w psychice dziecka może powstać uraz do teatrów wywołany całkowitym niezrozumieniem sztuki.

Czytanie książek – wzbogaca wiedzę, poszerza zasób słownictwa, pobudza wyobraźnię. Utożsamianie z historiami poszczególnych bohaterów opisywanych w książkach pozwala nam przeżyć nieskończoną ilość niesamowitych przygód, mając tylko jedno życie. Osoba czytająca samoczynnie doskonali zdolność wyciągania informacji z tekstu (przykre jest to, że dzisiaj coraz więcej dzieci traci tę umiejętność lub nigdy jej nie nabywa); trenuje biegłość analitycznego myślenia i wyciągania wniosków; przyswaja zasady poprawnej polszczyzny. Oczytane dziecko posiada łatwość pisania wypracowań i innych prac zaliczeniowych. Poza tym, aby posługiwać się komputerem, trzeba umieć czytać.

Harcerstwo – świetny sposób na poszerzenie grona znajomych twojego dziecka. Harcerstwo uczy przede wszystkim samodzielności, ale też wiele innych nowych doświadczeń i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie ma lepszej okazji do nauczenia się posługiwania mapą czy kompasem. Jest to jest możliwość nauczenia się zasad zachowania bezpieczeństwa w lesie, a także odpowiedzialności za siebie i innych.

Aktywność fizyczna – pełna dowolność. Rower, basen, rolki, narty, trampoliny lub spacer. Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy wyjść z domu. Wysiłek fizyczny naturalnie stymuluje pracę mózgu. Stajemy się odprężeni, wypoczęci, mamy więcej siły i chęci do sprostania codziennym wyzwaniom. Regularna aktywność fizyczna uczy systematyczności i sprawniejszego wywiązywania się z własnych obowiązków. Warto tę cechę kształtować od najmłodszych lat.

To w naszych rękach jest rozwój i przyszłość naszych dzieci. Jeśli zmęczeni po powrocie z pracy nie mamy siły na to, aby poświęcić godzinę na zabawę z dzieckiem, tylko dajemy mu do ręki tablet, nie spodziewajmy się, że dziecko samo zadba o swój rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Nie należy całkowicie rezygnować z korzystania z urządzeń technologicznych, ale zachować umiar. Nasze dorosłe życie również wypełnione jest wysyłaniem maili czy odbieraniem telefonów. Pamiętajmy, że stanowimy punkt odniesienia dla naszych dzieci i sami modelujemy ich zachowania i decydujemy, które z nich będą przez nasze pociechy powielane.