Jak spędzać czas z dzieckiem?

Przede wszystkim spędzać. Dzieci większość czasu w ciągu dnia spędzają poza domem, w szkole, w świetlicy, na dodatkowych zajęciach. Mają wokół siebie wiele osób, wychowawców, opiekunów, ciocie, żadna z nich nie zastąpi czasu z rodzicem. Często dorośli nie zwracają uwagi w jaki sposób spędzają czas z dziećmi. Proza codziennego życia, posiłki, prace domowe czy porządki powodują, że wspólnie spędzony czas ucieka przez palce i dla dziecka bywa niezauważony. Poza opieką dzieci potrzebują też uwagi. Zainteresowania ich światem, posłuchania ich opowieści i aktywności, które są dla dziecka ważne.

Ilość, a jakość

To co jest bardzo istotne to jakość spędzanego czasu. Wybranie takich aktywności by zaspokoić ważne potrzeby dzieci. Jeśli jesteś zajęty nie mów “zaraz”, “za chwilę”, dla dziecka to abstrakcyjny termin. Będzie przychodzić i dopytywać czy już, co może powodować irytację. Oszacuj czas i spróbuj go dziecku wytłumaczyć i dotrzymaj słowa. Najlepiej by zabawa była szczera, jeśli nie umiesz wcielić się w koleżankę barbie albo nie czujesz się dobrze w wyścigach samochodowych, zaproponuj dwie lub trzy inne formy, w które będziesz wstanie się autentycznie zaangażować (puzzle, klocki lego, gry planszowe, konstruowanie, rysowanie itp.). W trakcie zabawy poświęć dziecku uwagę i czas. Rozmawiaj z nim, nie zerkaj w telefon, spraw by poczuło, że ten czas jest dla niego. Dzięki temu masz możliwość dowiedzenia się co w tym momencie jest dla niego ważne, czym żyje, czego się obawia.

Czasem dorosłym brakuje pomysłów, na co dzień żyją w innej rzeczywistości i trudno im przeskoczyć do dziecięcego świata. Oto kilka pomysłów na wspólne spędzanie czasu:

  • domowe laboratorium - inspiracje i pomysły na ciekawe eksperymenty można znaleźć w mediach społecznościowych. Proste, ale efektowne wulkany, tworzenie gniotków, a większość wykonana z ogólno dostępnych i często będących w domu produktów. Można również zakupić gotowe pudełka edukacyjne z elementami do różnych eksperymentów.
  • Gry - według uznania i preferencji dzieci i rodziców, karciane, planszowe, zręcznościowe, na refleks, na pamięć i edukacyjne. Aktualnie rynek jest bardzo dobrze wyposażony, dzięki czemu z pewnością da się wybrać coś co spodoba się dziecku, a i rodzice będą dobrze się bawić.
  • Sport - dla aktywnych, wspólne wyjście na basen, na rower, na ściankę wspinaczkową, na hulajnogę, rolki. Dzieci mają dużą frajdę z ruchu, mniejsze zahamowania i więcej odwagi do próbowania nowych rzeczy, wspólne aktywne spędzanie czasu będzie również dobrze wpływało na rozwój dziecka.
  • Sztuka - dla bardziej kreatywnych i mających dużą wyobraźnię oraz łatwość w wejściu w dziecięcy świat wyzwaniem będą teatrzyki i zabawy, gdzie wchodzi się w rolę. Nasz mały reżyser zabawy obsadza role kto kim będzie i zabawa się rozpoczyna, w kuchnie, w dom, w bazę, w zwierzaki i wiele innych w zależności od wyobraźni reżysera. Inną formą może być wspólne tworzenie plastycznych arcydzieł. Plastelina, farby, kredki a czasem dobry klej i trochę “śmieci” mogą stworzyć prawdziwe arcydzieła lub okolicznościowe prezenty dla najbliższych.
  • Konstruowanie - dla mniejszych i większych, budowanie i konstruowanie z klocków, których rodzajów jest bardzo wiele. Z kartonów można tworzyć przeróżne pojazdy, zbroje, roboty, domki i pokoje dla lalek, ludzików, zoo i wiele innych.

Dzieci często same podsuwają nam pomysły, wiele jednak zależy od gotowości rodziców. To co jest istotne we wspólnym czasie to, żeby był faktycznie dla dziecka radością. Nie oczekujmy, że wspólny posiłek czy odrabianie lekcji będzie wystarczające. Walorem jaki daje uważne spędzanie czasu na zabawie, jest rozmowność dzieci, wiele mówią, o swoich rówieśnikach, szkole, przedszkolu. Warto pamiętać, że choć czas z dzieckiem jest ważny mamy też prawo dziecku odmówić - tłumacząc powód, odmawiać zabawy w coś co nie jesteśmy się w stanie zaangażować. Takie reagowanie będzie istotną lekcją, że nie zawsze mamy to czego chcemy, nie zawsze będą się bawić w to co chcą, a czasem trzeba poczekać. To ważne społeczne umiejętności. Wspólne spędzanie czasu może być bardzo rozwojowe, wszystko zależy od nastawienia i pomysłu.