Po co nam sztuka?

Jeżeli tylko możesz, żyj tak, abyś choć kilka chwil z każdego dnia mógł poświęcić któremuś z zaklętych w kryształ arcydzieł ludzkiego ducha!
Niech nie minie bodaj jeden dzień, byś nie przeczytał paru linijek Seneki, Tołstoja, Cervantesa, Arystotelesa, Pisma Świętego, Rilkego abo Marka Aureliusza.
(...) Niech nie minie jeden dzień, byś nie popatrzył przez kilka minut na dobre reprodukcje obrazu lub rysunku Breughla albo Durera, albo Michała Anioła. Wszystko to można bez trudu zaaranżować, tak łatwo przecież znaleźć pół godziny, które jest niezbędne dla arcydzieł.
(...)Jesteś bogaty, nawet jeśli jesteś nędzarzem. Pełnia ludzkiego ducha jest także twoją własnością.
Żyj nią każdego dnia, tak jak człowiek oddycha.

                                                                                                      Sandora Marai

Joseph Beuys, niemiecki artysta oraz teoretyk sztuki uważał, że każdy jest artystąa potrzeba twórczości charakteryzuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. Każdy nie tylko jest w stanie tworzyć ale też może wpływać na sztukę.

Kształtując świat wokół siebie, wpływamy na wydarzenia, historię a także oblicze współczesnej sztuki. Jesteśmy artystami w swoim życiu. Czy rzeczywiście tak jest? Czy może twórczość jest zarezerwowana jedynie dla ludzi praktykujących tradycyjną formę sztuki?

Wystarczy spojrzeć na małe dzieci – z jaką łatwością sięgają po kredki, farby, innstrumenty i jak spontanicznie wyrażają się poprzez kolory, dźwięki, ruch.

Tworzenie daje im mnóstwo radości, a będąc oddbiorcami sztuki reagują niezwykle emocjonalnie.

Można powiedzieć, że rodzimy sie artystami, tylko o tym zapominamy.

Z upływem czasu, dzieci zniechęcają się do działań artystycznych, w wyniku oceniania, porównywania, krytyki otoczenia. Z kolei ograniczenie przedmiotów artystycznych w programie nauczania pozbawia młodych ludzi często jedynego kontaktu ze sztuką, zdobywania wiedzy o niej i możliwości rozwoju własnej wyobraźni i samodzielnej aktywności twórczej.

Zmysł artystyczny i twórczy potencjał jednak nie zanika, jest on obecny u każdego a poprzez kontakt ze sztuką, oraz doświadczanie procesu twórczego  możemy go w sobie odkrywać.

Nawet jesli droga, która obraliśmy nie ma ze sztuką nic wspólnego warto spróbować poszukać w sobie dziecka – artystę.

Sztuka pozwala bowiem zobaczyć świat z innej perspektywy, odkryć nowe jakości rzeczy znanych, budzi emocje, sprzyja kształtowaniu postawy otwartości.

Spotkanie ze sztuką może być przygodą, przyjemnością intelektualną, pobudza do abstrakcyjnego myślenia.

Oddziałuje nie tylko pięknem ale i złożonymi wartościami często pełniąc rolę moralnego drogowskazu.

Kontakt z dziełem sztuki moze być przeżyciem emocjonalnym tym głębszym, jeśli jest wspierane świadomością artystyczną czyli znajomością języka sztuki.

Dlatego tak ważne jest smakowanie sztuki, we wszelkich jej przejawach; sluchanie muzyki, ogładanie wystaw, sztuk teatralnych, czytanie poezji.

Człowiek który maluje, rzeźbi, tworzy muzykę czy nawet zdobi przedmioty, które go otaczają uwalnia swoje emocje nadając kształt wyobrażeniom, marzeniom, pragnieniom czy lękom. W ten sposób może uwolnić się od ich podświadomej siły zyskując możliwość zrozumienia ich treści, odniesień do świata, innych ludzi oraz niego samego. Przedstawiając swoją twórczość dzieli się z innymi tymi możliwości, których sam doświadczał w procesie tworzenia.

Sztuka ma zatem ma ogromne właściwości terapeutyczne i choć działa subtelnie, to efekty są jak najbardziej realne.

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz silniej rządzi technika, konsumpcjonizm a ludzkość wydaje się zatracać tak istotne dla prawdziwego człowieczeństwa idee humanitaryzmu, piękna, dobroci i życia w zgodzie z naturą, z samym sobą warto zanurzyć się w niezwykły świat sztuki, oswoić go i czerpać z niego jak najwięcej.

Sztuka nie jest zajęciem dla wybranych. Obcowanie z nią, zrozumienie jej to jedna z najgłębszych potrzeb każdego człowieka.

A jeżeli odnajdujemy w sobie pragnienie by namalować obraz, stworzyć rzeźbę, napisać wiersz  ale przekonani jesteśmy, że tego nie potrafimy, lub nie mamy talentu to warto wiedzieć, że już samo nasze pragnienie jest wystarczające by zrobić pierwszy krok w tym kierunku i uczynić swoje życie pełniejszym.