Kiedy będziecie mieć dzidziusia?

Nie ma znaczenia czy jesteś w związku partnerskim, jesteś małżeństwem z większym czy mniejszym stażem, większość usłyszała kiedyś to pytanie. Rodzice, ciocie, babcie, ale czasem koleżanki z pracy czy nawet przełożeni bez większych trudności potrafią zapytać o prokreacyjne plany.

A czemu nie?

Pytanie dotyczące planów co do posiadania potomstwa jest bardzo intymną i osobistą sprawą dwojga ludzi. Sami powinni decydować o tym komu i kiedy to powiedzą. Decyzja o dziecku jest związana z relacją w jakiej są ludzie oraz ich wartościami. Dociekanie, kiedy, dlaczego nie już jest próbą wchodzenia w ich świat, analizowania informacji, które są ich prywatną strefą. W reakcji na taką odpowiedź zazwyczaj pojawia się niezręczność związana z tym w jaki sposób odpowiedzieć. Niezależnie od treści wiąże się to często również z trudnością w wyrażeniu uczuć i emocji, które w związku z tym się pojawiły. Może się pojawić złość, smutek, żal, wstyd, rozżalenie. W zależności od osoby, która zadała to pytanie z wielu powodów może być trudno okazać te emocje.

Dlaczego to takie intymne?

Świadomość powodów, dla których pary nie posiadają dzieci mam nadzieje wpłynie na zatrzymanie się przed wypowiedzeniem go. Wszystkich z pewnością nie da się wymienić.

  • Kryzys w związku – posiadanie dziecka to poważna decyzja i najlepiej by była świadoma. Związki partnerskie i małżeństwa popadają w kryzysy. Taki stan relacji nie jest czasem na decyzje o powiększaniu rodziny. Wiele par ma prawo nie chcieć dzielić się swoimi relacjami nawet z najbliższymi. Powody swoich trudności w relacji słusznie mogą chcieć zachować dla siebie, tym samym nie odpowiadać na znane nam pytanie.
  • Trudności z zajściem w ciąże – Zdarza się, że pary starają się o dziecko, czasem miesiącami niestety bezskutecznie. W takiej sytuacji narasta wiele trudnych uczuć, frustracja, złość. Dopytywanie w takim momencie spowoduje, nie tylko brak odpowiedzi lub wybuch złości, ale również będzie kolejnym trudnym doświadczeniem w tym temacie.
  • Bezpłodność- Trudności z zajściem w ciąże mogą okazać się, bezpłodnością. Dla wielu par chcących mieć dziecko jest to wiadomość dramatyczna. Pogodzenie się z nią, ustalenie nowych priorytetów, podjęcie decyzji o dalszym życiu jest dla pary wymagające. Próbując wczuć się w taką sytuację oraz w pojawiające się w tym okresie pytanie o dziecko, nie sposób nie zauważyć jak wielkim nietaktem może się okazać.
  • Świadomy wybór o nieposiadaniu dziecka – coraz częściej ludzie świadomie podejmują decyzję, że będą żyć we dwoje. Nie chcą mieć dzieci i nie jest to decyzja przejściowa, ale zgodna z nimi decyzja o dalszym życiu w ogóle. W naszym społeczeństwie wciąż jest to nie tylko niepopularne, ale również często nierozumiane. Dlatego kolejny raz tłumaczenie się z własnych życiowych decyzji, w które nikt nie ma prawa ingerować jest męczące. Jednocześnie brak zrozumienia tematu może prowadzić do konfliktów.

A kiedy już padnie?

Przede wszystkim niezależnie kto pytanie zadaje, jeśli Ci to przeszkadza powiedz to. Warto pamiętać o podstawach komunikacji asertywnej tak by nie urazić drugiej strony, ale by jasno powiedzieć o swoich uczuciach i postawić wyraźną granicę. Ignorowanie, wymijające odpowiedzi mogą powodować, że niechciane pytanie będzie powracać. Część osób może nie zdawać sobie sprawy jak wiele trudności wywołuje tym pytaniem. Asertywna reakcja nie wymaga tłumaczenia się i odwoływania do własnych – często intymnych powodów. Asertywny komunikat jest w formie ja (mówisz o sobie – Mi to ….Ja nie chce….), przydatne słowa: chcę, nie chcę, zdecydowałam, będę, nie będę. Taki komunikat można wesprzeć swoimi odczuciami lub zwięzłym wyjaśnieniem (np.: Nie odpowiem na to pytanie. Nie chcę byś je więcej zadawała, wprowadza mnie w zakłopotanie – to moja osobista sprawa, jeśli będę chciała sama podejmę ten temat.) Wypowiedzi asertywne w swoim założeniu mają na celu zaznaczenie naszych granic z jednoczesnym uszanowaniem drugiej osoby, wydają mi się bardzo przydatne w takiej sytuacji.