Kochanie będziesz mieć rodzeństwo!

Pojawienie się w domu noworodka to wyzwanie. Wiele rzeczy wtedy się zmienia, świat wręcz czasem staje na głowie. Rodzina zaczyna inaczej funkcjonować. Kiedy dostosować się mają rodzice maleństwa jest to oczywiste, choć nawet dla nich nie zawsze jest to proste doświadczenie. Starsze dziecko ma już swoje rytuały, przyzwyczajenia, ważne by pojawienie się rodzeństwa choć jest ogromną zmianą nie zaburzyło jego poczucia bezpieczeństwa. Ponieważ zmiany są naprawdę duże najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie starszego dziecka, by dla wszystkich członków rodziny było to ważne i dobre wydarzenie. Zadbanie o jak najłagodniejsze doświadczenia dla już będącego z nami dziecka, może też wpłynąć z korzyścią na tworzenie się więzi z młodszym rodzeństwem kiedy będzie już na świecie.

Ciąża

Ciąża to czas, w którym w życiu kobiety, pary, rodziny dzieje się bardzo wiele. Jest to też czas, który warto wykorzystać na przekazywanie różnych informacji dziecku, które już jest na Świecie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym by rozmawiać z dzieckiem adekwatnie do jego wieku, tak by miało szanse nas zrozumieć. Oczywistym jest też fakt, że im starsze dziecko tym łatwiej będzie mu pewne kwestie wytłumaczyć. Nie oznacza to jednak, że im starsze dziecko tym lepiej odnajdzie się w sytuacji pojawienia się rodzeństwa. Ciąża, może być dla rodziców dobrym pretekstem do poruszenia trudnego, ale ważnego tematu dla starszych i młodszych dzieci, jakim jest odpowiedź na pytanie: Skąd się biorą dzieci? Bardziej nieśmiali rodzice mogą poszukać wsparcia w księgarniach gdzie można znaleźć wiele pozycji książkowych dla różnych grup wiekowych o ciele, jego różnicach oraz, które w bardzo przystępny sposób odpowiadają na postawione pytanie. Inną kwestią jest wprowadzenie w nastrój wspólnego oczekiwania. Jeśli to możliwe zabranie dziecka na jedno z badań USG, pokazywanie zdjęć, rozmowa o rozwoju maluszka w brzuchu mamy. Nie tylko pozwoli to tworzyć całościowy obraz, ale będzie też uczyć dziecko uważności zarówno na brzuch mamy, jaki na maleństwo po urodzeniu. Rozmowa z dzieckiem szczególnie mniejszym może być trudniejsza choćby ze względu na utrzymanie jego uwagi. Dlatego warto by rozmowę taką uatrakcyjnić. Poruszając temat opieki nad noworodkiem, wymagań jakie ma takie maleństwo, można pokazać zdjęcia, filmy z okresu niemowlęctwa starszego dziecka, wraz z nim odwoływać się do tego, że w tym czasie wszystkiego się uczymy, jedzenia, picia, a komunikujemy się na początku płacząc. Tworzenie wspólnego obrazu rodziny i wspólnego oczekiwania na młodsze rodzeństwo będzie łatwiej przychodzić jeśli wszyscy będą zaangażowani, łącznie z dzieckiem, w przygotowania do pojawienia się noworodka. Wspólne wybieranie zabawek, kolorów na ściany czy choćby imienia dla dziecka będą kolejnym krokiem dzięki któremu będzie czuło się częścią tego procesu.

Gdy rodzeństwo jest już w domu

Kiedy nowy członek rodziny jest na Świcie skupia wokół siebie wiele uwagi. Wymaga nie tylko opieki i pielęgnacji, ale i innego rodzaju uwagi i pomocy, by starsze dziecko nie zostało odsunięte warto zadbać o „dorosłego dla niego”. Osobę, która poświęci mu czas, odrobi z nim lekcje, pobawi się. Może to być ciocia, babcia czy dziadek, który nie przyjedzie by skupić całą swoją uwagę na nowym członku rodziny, a właśnie spędzi czas ze starszym dzieckiem. Jeśli tylko będzie to możliwe, choćby w najdrobniejszych rzeczach jak podawanie pieluszki czy ubranek, warto angażować starsze dziecko w pomoc rodzicom. Będzie to wspólny czas, jednocześnie możliwość nauki o takim maluszku, co można, a czego nie należy robić z tak małym braciszkiem, czy siostrzyczką. Pamiętajmy jednak, że żadne z wyżej wymienionych nie zastąpi dziecku czasu z rodzicami, dlatego rodzice między sobą powinni tak podzielić czas by każde z nich miało też przestrzeń na spędzenie czasu ze starszym dzieckiem – co zapobiegnie tworzeniu się zazdrości czy żalu, poczucia odsunięcia czy nawet porzucenia.

NIE WARTO!

  • Wywozić dziecka do rodziny (babci, cioci) w pierwszym okresie lub wręcz w momencie pojawienia się nowego dziecka w domu. Starsze dziecko wyjeżdża z bezpiecznego znanego mu miejsca, a wraca do miejsca gdzie funkcjonowanie wygląda zupełnie inaczej. Może to obudzić bardzo różne emocje wynikające z nowej sytuacji, niezrozumienia, a nawet lęku, nie warto tworzyć dziecku takich przeżyć.
  • Oczekiwać, że dziecko samo zrozumie, że się dostosuje. Dla dorosłych jest to ogromna zmiana, z którą radzą sobie różnie. Pamiętajmy, że dziecko to mały człowiek, który ma prawo do różnych reakcji. Zamiast oczekiwać, lepiej możliwie najlepiej je przygotować i tak jak mamy cierpliwość dla maluszków, tak samo mieć cierpliwość dla starszego dziecka i dać mu czas na zrozumienie i zaadaptowanie się do nowej sytuacji.