Krzysztof Kolumb (1451-1506r.), należy do grona największych podróżników w dziejach świata. Jest powszechnie uważany za jednego z pierwszych Europejczyków, którzy na czele floty dotarli do wybrzeży Ameryki 12 października 1492r.Krzysztof Kolumb - żeglarz, nawigator, odkrywca Ameryki.

Mimo że powszechnie uznawany jest za odkrywcę nowego lądu, Kolumb do swej śmierci przekonany był, iż odkrył jedynie nową drogę do znanych wcześniej Indii.

Historycy uważają, że najprawdopodobniej urodził się w Genui we Włoszech w 1451r. Data jego urodzin nigdy nie została udowodniona. Swą przygodę z morzem rozpoczynał jako kupiec.

Życie prywatne Kolumba zawsze owiane było tajemnicą i niewiele wiadomo na temat jego lat młodzieńczych. Badając mapy i czytając książki, Krzysztof Kolumb doszedł do przekonania, że żeglując na zachód poprzez Atlantyk, jeden z trzech wielkich oceanów, mógłby dotrzeć do Azji a konkrenie do Indii.

Kolumb przez siedem lat szukał chętnych do opłacenia jego podróży. Najpierw próbował przekonać do tego pomysłu portugalskiego króla Jana II, który odmówił. Dlatego Kolumb udał się do Hiszpanii i przedstawił swoje plany królowi Ferdynandowi i królowej Izabeli. Po czterech latach starań zgodzili się sfinansować tę podróż.

Kolumb wyruszył w sierpniu 1492r. 12 października 1492 roku około 90 żeglarzy "Niny" i "Santa Marii" ujrzało ląd. Prawdopodobnie była to któraś z wysp Bahama, przypuszczalnie San Salvador. Przez kilka następnych tygodni Kolumb żeglował po Karaibach, sądząc, że znajduje się gdzieś niedaleko wybrzeża Chin. Gdy stawiał żagle do podróży powrotnej do kraju, na wyspie Hispaniola (Santo Domingo) pozostawił około czterdziestu ludzi, obiecując, że wróci po nich następnego roku. Mieli przez ten czas szukać złota. Dotrzymał obietnicy i w 1493 roku wrócił z 17 okrętami i 1500 ludźmi. Okazało się jednak, że pozostawionych osadników zamordowali tubylcy.

Tym razem założył kolonię, która przetrwała. Podczas swojej kolejnej wyprawy dotarł 1 czerwca 1498 roku do stałego lądu Ameryki Południowej i odkrył wyspę Trinidad. Ostatnią swoją podróż do Ameryki odbył w latach 1502-1504, podczas której opłynął wschodni brzeg Ameryki Środkowej.