Po nitce do kłębka – w labiryntach historii

Labirynt - niegdyś grobowiec sekretów, dziś cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem jako miejsce rozrywki. Jeśli sięgniemy do czasów starożytnej Grecji, zauważymy wzmianki na temat tej pełnej zawiłych korytarzy i wielu małych pomieszczeń budowli. Jak pamiętamy z mitologii Tezeusz, który pozbawił życia minotaura, bestię zamieszkującą kreteński labirynt, wydostał się z labiryntu przy użyciu kłębka nici. Przywiązana u wejścia nić, którą podarowała młodzieńcowi Ariadna, pomogła mu wyznaczyć trasę i powrócić z labiryntu króla Minosa. Współcześnie stosuje się nieco inne sposoby na opuszczenie tego tajemniczego miejsca. O ile wszystkie ściany w labiryncie są ze sobą połączone, trzymanie się wyłącznie lewej lub prawej strony pozwoli nam wydostać się z budowli.

Nie zawsze labirynty wyglądały tak, jak współcześnie. Musiało minąć nieco czasu, aby masywne budowle, skrywające w swych murach mumie faraonów zastąpiły zielone żywopłoty. Najstarszym i największym labiryntem skalnym był dwupoziomowy Wielki Labirynt w Egipcie, którego ruchome ściany znajdują się najpewniej 20 m pod ziemią.

Villa Pisani w Wenecji składa się z dwunastu zielonych pierścieni otaczających niewielką wieżę w samym sercu labiryntu                                                                                                              [Źródło: w-ogrodzie.com]

Dopiero w średniowieczu pojawiły się labirynty w postaci parków żywopłotowych, w których zakonnicy klasztorni modlili się z dala od ludzi. Czasy odrodzenia przyniosły labirynty w kształcie kół, kwadratów, prostokątów, wieloboków. Barokowe labirynty wyróżniały atrakcje w postaci basenów lub gabinetów, znajdujących się na przecięciu ścieżek.

Nie bez znaczenia jest tu symbolika labiryntu, która zmieniała się wraz z epokami. Dla starożytnych budowla ta kojarzona była ze złem i goryczą, co potwierdza mit o Tezeuszu. Z kolei dla ludzi z epoki średniowiecza pierścienie utworzone przez żywopłot miały symbolizować kręgi piekła. Labirynt to nie tylko symbol tajemnicy i oddech śmierci na ramieniu, ale też symbol duchowej wędrówki w głąb siebie. Znaczeń, podobnie jak funkcji labiryntu na przestrzeni wieków, było wiele. Czym labirynt jest dzisiaj?

Atrakcją, wyzwaniem, sztuką. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jeden z największych labiryntów na świecie znajduje się w Polsce, a dokładnie w miejscowości Dobrzyca w województwie zachodniopomorskim. Na powierzchni o wielkości ponad 1 ha znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się widok na zielony ogród. Innym wartym uwagi obiektem jest Parc de Labirint d’Horta znajdujący się w Barcelonie o powierzchni ponad dziewięciu hektarów!

Choć obecnie labirynt spełnia już wyłącznie funkcje estetyczne, dla wielu wciąż stanowi zagadkę. Jeden z cenionych pisarzy stwierdził, że aby ją rozwiązać i „wydostać się z labiryntu, trzeba przejść po nim górą”. Gdyby to było takie proste..

Bibliografia:

[1]https://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82ownik_symboli_literackich/101610-labirynt.html

[2] http://www.w-ogrodzie.com/labirynty-ogrodowe/

[3]http://www.geekweek.pl/aktualnosci/18647/najwiekszy-labirynt-na-swiecie-powstal-w-polsce