Moja córka ma sponsora

Minęło już wiele lat od kiedy na ekrany kin wyszedł film „Galerianki” (2009), a jednak dyskusje na ten temat są ciągle aktualne. W Internecie można znaleźć masę ogłoszeń typu „poszukuję sponsora”, równie dużo – co jeszcze bardziej zatrważające - można znaleźć wypowiedzi młodych dziewczyn, które uważają, że ciało jest towarem jak każdy inny, że lubią wygodnie żyć, a łatwe pieniądze kuszą.

W większości mianem galerianek określa się dziewczyny w wieku 12-17 lat, które zazwyczaj ubierają się, malują i w konsekwencji wyglądają na dużo starsze. Ich nazwa wywodzi się od miejsca gdzie najczęściej szukają swoich klientów – galerii handlowych. Wiele z nich zdaje sobie sprawę, że sprzedawanie własnego ciała to prostytucja, ale nie lubią się tak nazywać. Szukają mężczyzn o przeciętnej urodzie, około 40-stki, wyglądających na bogatych.

Dziewczyny w tym wieku odkrywają swoją tożsamość, uczą się różnicować siebie od innych, a jednocześnie są bardzo silnie związane z grupą rówieśniczą. Nie chcą być gorsze, bardzo zależy im na przyjęciu do grupy i są w stanie dla tego statusu dużo zrobić – czasami za dużo. Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny dla nastolatek, to on często decyduje, czy dziewczyna czuje się dobrze sama ze sobą i czy jest pewna siebie.

Kiedy i co może zastanowić rodzica

 • Zmiana szkoły/ zmiana miejsca zamieszkania
  wiadomo, że są to elementy nie uniknione, ale w okresie dojrzewania dla nastolatki jest to zerwanie ze środowiskiem w którym była i potrzeba zaaklimatyzowania się do całkiem nowych warunków. Oczywiście takie zmiany mogą zajść bez przeszkód, ale warto w tym okresie dużo rozmawiać z dzieckiem i poświęcić mu więcej uwagi niż zwykle.
 • Nagłe pogorszenie się wyników w nauce
  pogorszenie się wyników może być skutkiem wielu czynników np. po prostu buntem. Choć dziewczynki zazwyczaj są w grupie rówieśniczej doceniane jeżeli dobrze się uczą. Niższe stopnie mogą świadczyć też o pojawiających się problemach emocjonalnych np. mogła zostać porzucona przez chłopaka. Warto wtedy zastanowić się co jest przyczyną i spróbować wspólnie z córką rozwiązać ten problem. A mogą też być efektem zmiany szkoły i większej ilości materiału do nauczenia.
 • Dużo nowych/drogich rzeczy
  jeżeli mamy pewność, że córka nie zarabia (np. korepetycje) a jej kieszonkowe nie pozwala na takie wydatki, dobrze jest przyjrzeć się bliżej źródłom dochodu, jest to na pewno alarmujące zachowanie. Ważne, żeby przy rozmowie nie atakować córki, bo może się zamknąć w sobie i nie chcieć nam nic powiedzieć. Nie można też jej oskarżać, być może dostała pieniądze np. na urodziny od koleżanek, dziadków.
 • Oddalenie emocjonalne od rodzica
  to że dziecko w tym czasie oddziela się od rodzica jest całkowicie normalnym i pożądanym etapem. Natomiast jeżeli do tej pory córka mówiła mamie o tym co się dzieje w szkole i nagle przestała, lub zawsze informowała o godzinie powrotu, a teraz po prostu wychodzi – to jest to zastanawiające.

Każdy z powyższych czynników pojedynczo nic nie znaczy i należy go traktować w kategorii normy. Natomiast gdy zbierze się kilka, należy szczególnie zwrócić na to uwagę i porozmawiać z dzieckiem, pamiętając, że w rozmowie nastolatkę należy traktować jak osobę dorosłą, szanować jej zdanie, nie narzucać swojego toku myślenia, zakładać, że mówi prawdę, a także co bardzo ważne – pytać, jak ona by chciała rozwiązać problem i jakiego typu pomocy by oczekiwała od rodziców.

Podsumowując ten trudny temat należy dbać o DOBRE RELACJE z dzieckiem, a także OBSERWOWAĆ zachowania które nas niepokoją i ROZMAWIAĆ o nich. Bardzo ważne są wszystkie NAGŁE zmiany, te które przechodzą powoli najczęściej są typowymi w tym okresie życia