Po co rybom płetwy?

Płetwy stanowią element budowy ciała ryb umożliwiający pływanie. Ryby posiadają płetwy parzyste, do których należą: płetwy piersiowe i brzuszne oraz nieparzyste: grzbietowa, ogonowa i odbytowa. Każda z nich pełni odmienną rolę, ale razem umożliwiają sprawne pływanie w toni wodnej. Za co więc kolejne płetwy odpowiadają?

Największą płetwą jest niewątpliwie płetwa ogonowa. Jej kształt może być bardzo różny w zależności od gatunku ryby. Pełni funkcję napędu, jest rybim „motorem”.

Płetwa odbytowa (znajduje się pomiędzy płetwą ogonową a odbytem) razem z płetwą grzbietową pełnią funkcję steru. Umożliwiają rybie nagły zwrot podczas płynięcia.

Parzyste płetwy piersiowe umożliwiają rybie utrzymanie równowagi, a także wspomagają zmiany kierunku płynięcia.

Płetwy brzuszne mogą pełnić odmienne funkcje w zależności od gatunku. Położone są za pokrywami skrzelowymi. Zwykle umożliwiają utrzymanie wybranej pozycji ciała, ale u niektórych gatunków umożliwiają kroczenie po lądzie (np. skoczek mułowy) lub wykonywanie lotów ślizgowych nad powierzchnią wody (np. rodzina ryb ptaszorowate).

Oprócz powyższych ciekawych gatunków ryb, nie należy zapominać o koniku morskim. On też jest rybą. Kształtem przypomina figurkę szachową konia. Z płetw posiada jedynie płetwę grzbietową i piersiowe. Reszta uległa redukcji.

http://www.youtube.com/watch?v=Or9NUEroVcE – filmik przedstawiający skoczka mułowego

http://www.youtube.com/watch?v=VAnWmk-rqlU – filmik pokazujący lot ryb ptaszorowatych