Po czym poznać dobre przedszkole?

Początek roku szkolnego i wiele pytań, wiele wątpliwości do jakiej placówki wysłać dziecko. Podaję kilka bardzo ogólnych kryteriów dobierania placówki do potrzeb własnego dziecka:

  • jeśli dziecko miało już trening kontaktów rówieśniczych w klubikach, żłobkach, różnych imprezach dziecięcych i czuło się tam lubiane, było aktywne i uśmiechnięte, dążyło do takich sytuacji – to nie powinno być problemów z większą grupą dzieci w przedszkolu i z akceptacją sytuacji zadaniowych - opartych na poleceniu. Jeśli natomiast nie zdarzały się takie sytuacje jak wyżej, dziecko unikało kontaktów, było nieśmiałe i zalęknione, lub na uboczu, to trzeba poszukać małych grup, mniejszego całego obiektu, większej ilości opiekunów w grupach.
  • Mitem jest, że placówki prywatne są lepsze od państwowych. Niestety często jest odwrotnie. Związane to jest głównie ze sprawami finansowymi, gdzie właściciele placówki obawiają się informować rodziców o trudnościach dziecka, by nie utracić klijenta. Pracownicy przedszkoli mają wytrenowane formułki komunikowania się z rodzicami, by nie utracić ich zaufania.
  • Jeśli placówka posiada własną opiekę psychologiczną i pedagogiczną, warto sprawdzić ich kompetencje. Często są tam zatrudniane osoby z małym doświadczeniem, z dyplomami i certyfikatami niepewnych szkół i kursów. Trzeba też sprawdzić zasadę, czy: im większa liczba certyfikatów i dyplomów różnych kursów, tym mniejsze realne umiejętności specjalisty.
  • Dobre są takie placówki, których personel ma tzw. superwizje, czyli konsultuje swoje metody pracy i efekty, ze specjalistami innych zewnętrznych placowek.
  • Przedszkola specjalistyczne, prowadzone określoną metodą często mają problemy z doborem wykwalifikowanej kadry, co odbija się na pracy z dziećmi. Niestety nie wystarczą wysokie nawet kwalifikacje właściciela, chyba, że on sam prowadzi zajęcia z dziećmi.
  • Tam gdzie personel często zmienia się np. co semestr, czy co roku, warto szukać innego miejsca.