Pomysły na ręcznie robione prezenty

Święta to czas prezentów. Niezależnie od wieku większość z nas lubi je dostawać. Dawanie prezentów, dzielenie się dla wielu osób również jest przyjemnością, warto uczyć tego dzieci. Obdarowywanie nie zawsze musi oznaczać wydawania znacznej ilości pieniędzy czy uczenia dzieci oszczędzania na prezenty. Jednym z pomysłów na naukę dzieci, nie tylko obdarowywania i dzielenia się, ale przede wszystkim myślenia o innych może być wspólne robienie prezentów. Może wiązać się z koniecznością zakupienia jakiś produktów potrzebnych do wykonania, będzie to jednak z pewnością mniejszy koszt. Dzięki temu wraz z dzieckiem mamy możliwość poćwiczenia kreatywności. Będzie to również dobry powód do zatrzymania się i spędzenia czasu razem

Pomysły na prezenty

Najtrudniejszy jest pomysł. Jego poszukiwanie warto zacząć od tego samego punktu co przy kupowanych prezentach. Warto odpowiedzieć na kilka pomocniczych pytań: Czy ta osoba ma pasje/zainteresowania/ hobby? Jakie one są? Czy może coś do nich lub ich elementem jest możliwe do wykonania? Gdzie spędza czas? Czego na co dzień używa? Co lubi robić/jeść/jak spędzać wolny czas? Czy ma ulubioną postać/sport? Można też zacząć od innej strony. Przejrzeć domowe szafki, przybory plastyczne i poszukać inspiracji w przedmiotach. Wiele rzeczy domowego użytku może dostać drugie życie. Pudełka, pojemniki, słoiczki, butelki.

Słoiczek/słoik/ szklanka

  • Pojemnik na długopisy – jeśli mama lub tata pracują w burze, może im się przydać pojemnik na długopisy. Słoiczek o mniejszej lub średniej wielkości, szklanka idealnie się do tego sprawdzą. Przyda się gorący klej i to czym chcemy go ozdobić. Obklejenie sznurkiem daje wiele możliwości. Można go później pomalować na dowolne kolory, dla mamy np. na złoto, a dla taty w pasy biało niebieskie, jeśli lubi żeglowanie. Można dodać jakieś atrybuty, przykleić kotwicę, cekiny, koraliki. Słoik okleić można również szarą gazetą, kolorowymi kartkami, do oklejania papierem lepszy będzie klej do tapet lub wikol – prace będzie jednak trzeba podzielić i ozdabiać/ malować jak już klej wyschnie.
  • Z użyciem gorącego kleju i sznurka, bądź pasmanteryjnych taśm, oraz farb do szkła można stworzyć wiele stylizacji świecznika, do którego wkłada się kaganek lub większą świeczkę w zależności od wielkości słoika. Pomysł na prezent dla starszej siostry, mamy lub babci.
  • Delikatnie ozdobiony słoik, może stać się pojemnikiem na własnoręcznie zrobione ciasteczka, pierniczki lub pralinki (w tym również zdrowe z suszonych owoców i kaszy jaglanej), warto poszukać w intrenecie i wybrać przepis o odpowiednim stopniu trudności. Kto z nas nie lubi słodyczy i to jeszcze ładnie zapakowanych, to propozycja na prezent prawie dla każdego.

Własnoręcznie zrobiona kukiełka/ maskotka będzie miłym prezentem dla młodszego rodzeństwa. Wykonać go można ze skarpetek, które zgubiły parę lub nie noszonych już ubrań, bądź ręcznika. Pomocy i inspiracji na kształty i sposoby warto szukać na YouTube oraz stronach o rękodziele.

Jeśli Wasze dziecko bawi się i układa na kształtkach koraliki do sprasowywania (rozwijające motorykę małą) mogą ich użyć do stworzenia podstawek pod kubki lub bombek na choinkę, mniejsze kształty mogą stać się kolczykiem lub wisiorkiem.

Choć część dorosłych czyta na czytnikach elektronicznych, są wciąż osoby czytające klasyczne książki – starszemu rodzeństwu, dziadkom, rodzicom można stworzyć dedykowaną zakładkę. Kształt i wzór mogą być związany z tym co lubią, czym się interesują, może być to sport, postać z bajek czy komiksów, super bohater lub słodkie zwierzaczki. Jeśli będzie możliwość i potrzeba dla lepszego utrwalenia można za laminować taką gotową już zakładkę.

Male pudełka mogą zyskać drugie życie, w zależności od ich wielkości i pomysłu, po docięciu, przycięciu lub posklejaniu kilku z nich, odpowiednio ozdobione z pomysłem na ich nowy kolor i design mogą stać się:

  • Pudełkiem na wizytówki
  • Pudelkiem na biżuterię,
  • Pudełkiem na chusteczki higieniczne
  • Pudełkiem na kosmetyki

Prezentem może być również własnoręcznie ozdobiona koszulka, śpiochy, bluzka. Z pomocą któregoś rodzica być może uda się wybrać taką, która otrzyma nowe życie i czeka w szafie lub kupić nową i ją przyozdobić tym co będzie się podobać obdarowanemu. W ten sam sposób przygotować można również kubek, szklankę czy talerzyk. Można również z glinki plastycznej lub masy solnej przygotować podstawkę półmisek na drobne rzeczy typu kluczyki, zegarek, które leżą przy wejściu.

Starsze dzieci mogą z pomocą dorosłych przygotować, domowe kosmetyki (np.: peeling z wysuszonych fusów kawowych i oleju kokosowego) lub świece. Tu również warto sięgnąć do internetu z którego na co dzień korzystamy w poszukiwaniu przepisów na peelingi, mydła, maseczki czy świece.

Może się okazać, że wspólne robienie prezentów nie raz będzie świetną zabawą dla nas dorosłych i da szanse na zrelaksowanie i powrót do dzieciństwa. Dzieci poza pomocą będą miały okazje kreatywnie, wspólnie z opiekunami spędzić czas ucząc się dawania i myślenia o innych.