Psycholog, także ten on line, którego poszukuje większość z nas to przede wszystkim osoba kompetentna, która umiejętnie łączy wiedzę merytoryczną z wiedzą praktyczną popartą wieloletnim doświadczeniem. Jak jednak dokonać właściwego wyboru spośród wielu gabinetów i specjalistów reklamujących się wszem i wobec? Psycholog dziecięcy, rodzinny a może ten od motywacji? Warto się nad tym zastanowić, dokonując wyboru odpowiedniego specjalisty. Niestety często jest tak, że niektórzy są od wszystkiego a zarazem od niczego. Nim znajdziemy idealnego eksperta musimy zapukać do wielu drzwi. Metodą prób i błędów, oceniając dyplomy i certyfikaty różnych specjalistów, nierzadko spotykając się z niewiedzą i niekompetencją, w końcu natrafiamy na takiego, który w pełni nas zrozumie. Możemy niestety też natrafić na takiego, który potwierdzi wiarygodność wszystkich stereotypów dotyczących specjalistów tej dziedziny – jedno jest, więc pewne: może on albo pomóc, albo zaszkodzić. Niektórzy specjaliści psychologii mają nikłe działanie na Klienta, a ogromne na zasób jego portfela. Być może to szczęście w nieszczęściu, gdyż mając wpływ na osobowość Klienta, bardziej by mu zaszkodzili niż pomogli.

Co więc sprawia, że o psychologu krążą coraz to liczniejsze legendy i stereotypy? Jedne mają zabarwienie tragiczne, inne komediowe. Poniżej kilka słów o tym dziwnym zjawisku.

Współpraca z psychologiem

Nie należy go mylić z jasnowidzem, który posiada szklaną kulę. A jednak niestety często słyszymy z jego ust takie zwroty jak: „Będzie dobrze” czy „Wszystko się ułoży” - tylko jasnowidz ma dar przewidywania, psycholog natomiast nie powinien czerpać wiedzy z gwiazd czy wróżyć z fusów. Nie jest więc w stanie przy pierwszym kontakcie z Klientem, odkryć wszystkich jego tajemnic i sekretów. Nie czyta też w myślach. Może jedynie, wykorzystując umiejętności czytania z mowy ciała, zachowania i z umiejętnie przeprowadzonej rozmowy, postawić odpowiednią hipotezę i diagnozę związaną z osobowością czy źródłem trudności. Cała reszta to wspólna praca z Klientem. Nie oczekujmy od tego specjalisty jasnych rad, to nie jest wszechwiedząca wyrocznia. Tylko wspólna ciężka praca i analiza, może pomóc w rozwiązaniu problemu. Ostateczna decyzja zawsze należy tylko i wyłącznie do Klienta.

Psycholog nierzadko może przypominać nam omnibusa, który zna się na wszystkim, na każdej dziedzinie życia. Jednak tutaj zaraz zapala się nam czerwona lampka i w myślach kiełkuje jedno stwierdzenie: „ Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Bez konkretnej specjalizacji w określonym obszarze, nie czarujmy się, nikt nam nie pomoże. Tak samo jak ortodonta nie udzieli nam pomocy w przypadku złamanej ręki. Krótko mówiąc, np. psycholog dziecięcy powinien mieć szeroką wiedzę na temat zachowań, mechanizmów i trudności w wychowaniu dzieci.

Terapeuci są wciąż postrzegani w opinii publicznej jako osoby, które mają problem same ze sobą. Główną ich motywacją, która popchnęła ich na studia z tej dziedziny był brak pomysłu na siebie i i swoją przyszłość. Takie przekonania nie biorą się jednak znikąd. Tę regułę potwierdzają niestety specjaliści nie posiadający odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Brak konsultacji danego przypadku z innym specjalistą czyli tzw. superwizja (która jest warunkiem jakości świadczonych usług terapeutycznych), to rażący błąd, który może rodzić żartobliwe opinie na temat pracy psychologów. Ważna w pracy z Klientem jest także własna terapia każdego eksperta, dzięki której nie włącza on prywatnych doświadczeń do przeżyć Klienta.

Podsumowując, psychologia to nie magia, jasnowidzenie czy też cyrk. Jest to przede wszystkim nauka, co jest ważną informacją szczególnie dla tych, którzy ten zawód uprawiają.