Seks w ciąży – o czym warto pamiętać

Podejmowanie się współżycia podczas okresu ciąży owiane jest wieloma mitami. Niegdyś uważano to za coś surowo wzbronionego i niebezpiecznego dla zdrowia kobiety oraz dziecka. Zgodnie ze zweryfikowanymi, medycznymi dowodami da się jednak stwierdzić, że standardowy seks w ciąży jest bezpieczny. Co trzeba wiedzieć o współżyciu w czasie trwania tego okresu? Na co zwrócić uwagę? Czego bezsprzecznie unikać? Wyjaśniamy te kwestie czerpiąc fakty z artykułów naukowych.

Seks a ciąża. Czym się charakteryzuje ten stan?

O ciąży mówimy w momencie, w którym dochodzi do inicjacji procesu fizjologicznego w wyniku zapłodnienia komórki. Wówczas rozpoczyna się cykl ciążowy, który trwa aż do porodu, nieustannie przez dziewięć miesięcy. Wraz z upływem poszczególnych tygodni ciało kobiety zaczyna się zmieniać. Niektóre osoby płci żeńskiej początkowych objawów ciąży nie odczuwają w ogóle, inne zaś kojarzą te chwile z momentami gorszego samopoczucia. Z fizjologicznego punktu widzenia objawy ciąży są zauważalne dopiero po kilku dniach, a czasami nawet i tygodniach od zapłodnienia. Ciążę dzielimy na trzy równe okresy: trymestry, które cechują się inną specyfiką seksualno-mentalną.

Odczuwanie rzekomej ciąży np. po kilku godzinach od stosunku, jest z naukowego punktu widzenia niemożliwe i jeśli ma miejsce, to wynika raczej z intuicji samej kobiety oraz wiąże się z przypisywaniem sobie ewentualnych objawów. Kobieta może być przekonana, że doszło do zapłodnienia, wobec czego podświadomie zaczyna doświadczać początkowych symptomów ciąży. Stan zapłodnienia znacząco zmienia podejście kobiety do wielu spraw życiowych. Staje się ona bardziej ostrożna, a postrzeganie własnego ciała ulega dużym wahaniom. Niektóre panie mają duży problem z samoakceptacją w tym okresie, inne zaś nie mają z tym większego problemu.

Podobnie jest z kwestią seksu. Ciąża może spowodować, że kobieta nie będzie miała ochoty na regularne współżycie, mimo że przed zapłodnieniem było wszystko w porządku. Nie jest to szczególnie niepokojące – ciąża jest niesamowitym procesem, który potrafi kolokwialnie mówiąc „zajmować głowę”. Część negatywnych myśli może być wywołanych również informacjami dotyczącymi rzekomego niebezpieczeństwa współżycia w czasie ciąży. Rodzice, przejęci takimi komunikatami, mają realne obawy, czy ich miłość nie zaszkodzi dziecku. Warto jednak odczarować kilka mitów związanych z aktywnością łóżkową w stanie brzemiennym.

Bezpieczeństwo podczas seksu w ciąży. Co wiemy z badań?

kobieta w ciazy

Współczesne doświadczenia naukowe wskazują jednoznacznie: seks w ciąży jest bezpieczny, przede wszystkim w kontekście stosunku pochwowego. Aktywność seksualna podczas „czasu brzemiennego” nie musi być sztucznie ograniczana czy wykonywana innymi sposobami. Większość kobiet nie jest narażona na negatywne skutki uprawiania seksu podczas ciąży. Problem pojawia się w momencie, gdy w pochwie pojawiają się stany zapalne, bądź ciąża ma niestandardowy przebieg. O wszystkich przeciwwskazaniach powinien jednak informować swoją pacjentkę lekarz prowadzący, który wskaże ewentualne zagrożenia.

Jeśli takich nie ma, a ciąża rozwija się prawidłowo – seks można uprawiać często i bez stresu.

Warto jednak, współżyjąc podczas tego wyjątkowego okresu, pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy unikać zbyt intensywnych działań podczas seksu oralnego. Wskazówka jest pomocna szczególnie dla mężczyzn – należy zaprzestać wdmuchiwania powietrza do wnętrza pochwy. Podmuch, w skrajnie pechowej sytuacji, może wywołać zator, który będzie potraktowany jako zagrożenie dla kobiety i jej dziecka. Sytuacja dotyczy jednak bardzo niewielu przypadków, dlatego seks oralny można jak najbardziej wykonywać bezpiecznie i bez obaw o uszkodzenie płodu.

Wiemy, że ok. 90% badanych kobiet nie ma większych przeciwwskazań do uprawiania seksu podczas ciąży. Co dziesiąta z pań może mieć pewne przejściowe trudności, bądź lekarz może wskazać na ryzyko uprawiania seksu w tym czasie. Jeśli wystąpią aspekty niekorzystne, warto zadbać o inne formy bliskości, gdyż seks jest tylko jednym z elementów budowania czułości i relacji z partnerem. Uczucie można wyrazić na wiele sposobów, a nie musi być ono koniecznie manifestowane za pośrednictwem aktu seksualnego. Delikatne całowanie, przytulanie, seks oralny mogą nieść za sobą równie pozytywne doświadczenia, jak standardowy stosunek seksualny.

Czy dziecku może się coś stać? Sprawdzamy, jak wygląda seks w ciąży

Tradycyjny stosunek seksualny jest bezpieczny ze względu na znakomitą wewnętrzną ochronę płodu, jaka jest tworzona przez organizm kobiety niedługo po zapłodnieniu. W początkowej fazie ciąży również nie występuje ryzyko związane z naruszeniem zdrowia kobiety podczas stosunku. Zarodek jest chroniony już od wczesnych etapów ciąży przez wyjątkowo mocny mięsień macicy, który zabezpiecza fizycznie tę przestrzeń. Podobne działanie amortyzujące mają wody płodowe, które łagodzą wstrząsy i gwałtowne ruchy, jakich podczas seksu niełatwo uniknąć. Lekkie uderzenia będą nieodczuwalne przez dziecko.

Kolejnym zabezpieczeniem jest przestrzeń śluzowa w formie czopów, która zapobiega ewentualnym infekcjom podczas penetracji. Nie należy jednak zapominać o wyjątkowo istotnej higienie osobistej, która zawsze jest bardzo ważna, ale w przypadku ciąży ma prymarne znaczenie. Z tego samego względu warto ustrzegać się seksu analnego, który rodzi ryzyko infekcji i powikłań, szczególnie w przypadku zamiennego stosunku pochwowego. Niektóre patogeny mogą być rzeczywistym problemem dla ciąży, dlatego warto zredukować to ryzyko i w tym czasie powstrzymać się od takiej aktywności.

Seks analny może podrażniać wewnętrzne ścianki odbytu, co generuje dodatkowy dyskomfort zwiększający ryzyko wzrostu hemoroidów. W niektórych przypadkach mocne tarcie może wywoływać nawet stany zapalne, które są niekorzystne dla organizmu. Bakterie kałowe mogą również przedostawać się na prąciu, mającym z nimi kontakt, do wnętrza pochwy, co rodzi niebezpieczeństwo infekcji. Mimo zachowywania idealnej wręcz higieny i unikania seksu analnego lekarze zalecają używanie prezerwatyw jako zabezpieczenie przed potencjalnymi infekcjami. Półtora miesiąca przed planowanym urodzeniem warto ograniczyć również swoją aktywność w łóżku, tak aby nie doprowadzić do niepożądanych reinfekcji.

Czy seks podczas ciąży jest przyjemny?

zakochana para ciaza

Każda aktywność człowieka wiąże się z ryzykiem i przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Można w zasadzie wskazać, że ryzykujemy zawsze: nawet budząc się i wychodząc z domu. Podobnie jest w przypadku współżycia podczas ciąży, które powinno uwzględniać wszystkie potrzeby obu stron, a także możliwości zdrowotne partnerki. Wśród czynników warunkujących podejście do seksu, szczególnie w ciąży, są m.in. uwarunkowania kulturowe, potrzeby seksualne czy poziom poczucia atrakcyjności swojego ciała. Brak ochoty na seks ze strony partnerki jest czymś jak najbardziej normalnym, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

U wielu kobiet spada wówczas niemal skokowo zainteresowanie przeżyciami erotycznymi.

Wiąże się to m.in. z niektórymi objawami zajścia w ciążę, tj. wymiotami, nudnościami czy bólem. Kobiety, które zaszły po raz pierwszy w ciążę, ostrożniej podchodzą do kwestii współżycia, także ze względu na obawę przed poronieniem. W przypadku kobiet wielokrotnie rodzących dzieci aktywność seksualna wraz z kolejnymi ciążami nie zmniejsza się w sposób zauważalny. W drugim trymestrze aktywność pojawia się na nowo, co jest niejako skorelowane z pojawieniem się silniejszych potrzeb seksualnych w kontekście zmian fizjologiczno-hormonalnych.

Największe nieprzyjemności somatyczne pojawiają się w okresie trzeciego trymestru. Przyrost masy ciała, niższa sprawność fizyczna i obrzęki skutecznie zniechęcają większość kobiet do współżycia. W przypadku bardzo zaawansowanej ciąży warto wstrzymać się z aktywnością seksualną. Kobiety robią to niejako automatycznie, w obawy o zdrowie dziecka oraz swoje. W przypadku współżycia np. w 8 miesiącu ciąży istnieje większe ryzyko bolesności podczas stosunku czy nieprzyjemnych skurczów macicy w wyniku fizycznego podrażnienia tkanki wewnętrznej.

Zmiany hormonalne mogą prowadzić do pojawiania się wielu niekorzystnych symptomów psychicznych, związanych ze strachem czy niepokojem. Jeśli nie damy rady się przełamać, nie ma co próbować na siłę. Rosnący brzuch zmniejsza wydolność organizmu kobiety: oddech staje się trudniejszy, a ciało zaczyna się męczyć szybciej. Należy dostosowywać swoje potrzeby do aktualnych możliwości.

Jak zadbać o wygodę podczas seksu w ciąży?

Ciąża nie jest powodem, dla którego para miałaby powstrzymywać się od współżycia. Jest to jednak w pewnym momencie stan nadzwyczajny, który wymaga w wielu momentach wzmożonej ostrożności. Każdy etap ciąży wiąże się z nieudogodnieniami podczas stosunku, dlatego bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiednich pozycji seksualnych podczas współżycia – w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Niektóre pozycje stają się po prostu niekomfortowe, dlatego część aktywności seksualnej musi zostać zmodyfikowana. Najczęstszymi pozycjami preferowanymi przez kobiety w ciąży są:

  • ułożenie boczne, kobieta z ugiętymi kolanami tyłem do partnera;
  • ustawienie tradycyjne, partnerka siedząca na leżącym mężczyźnie;
  • zróżnicowane pozycje tylne, najczęściej z podporem.

W literaturze naukowej pojawia się sformułowanie dotyczące „kryzysu psychologicznego”. To termin, który znakomicie oddaje charakterystykę ciąży w kontekście przemian psychicznych. To okres niebywałych zmian, zarówno fizjologicznych, jak i tych związanych z aktywnością mózgu. Kobieta staje się wówczas bardziej wrażliwa i emocjonalna, zaczyna się mocno rozwijać tzw. instynkt macierzyński. Ciąża jest zatem momentem próby także w odniesieniu do aktywności seksualnej. Nie każda partnerka będzie potrafiła aktywizować się seksualnie, inne zaś kobiety będą rozczarowane zmieniającym się ciałem i tymczasową utratą walorów estetycznych, jakie posiadało ich ciało krótko przed zajściem w ciążę. Warto zatem rozmawiać i uświadamiać siebie nawzajem, aby pozbyć się nadmiernego skrępowania i dystansu, który niczemu nie sprzyja.

Powiązane artykuły

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

reklama

Bądźmy w kontakcie

Nowe artykuły