Starożytny Egipt

Starożytny Egipt to pierwsze państwo starożytne, które tak długo było obecne na mapie.

Rozwój cywilizacyjny Egiptu był możliwy dzięki dobremu położeniu geograficznemu. Egipt położony wzdłuż drugiej najdłuższej rzeki świata Nilu, która ma prawie 6700 km długości zapewniał swoim mieszkańcom wystarczającą ilość pożywienia. Historia Egiptu jest bardzo długa. Dzieli się na historię tak zwanego Starego i Nowego Państwa, do tego w każdym z nich były różne dynastie, czyli rodziny królów.

Historia starożytnego Egiptu jest dość dobrze udokumentowana, a więc wiemy dużo o codziennym życiu w tamtych czasach. Do tego zachowało się wiele wspaniałych budowli z czasów faraonów, takich jak piramidy, świątynie, sfinks i wiele innych.

Egiptem władali faraonowie, którzy byli uznawani za bogów. Wielu z nich decydowało się na budowanie sobie wielkich grobowców – piramid. Te najbardziej znane znajdują się w miejscowości Giza, tam też jest Sfinks.

Największa z nich -piramida Cheopsa jest taka duża, że gdyby ją zdemontować można by postawić mur wysoki na 2,5 metra, gruby na 30 cm dookoła całej Francji.

Do dziś pozostaje tajemnicą jak dokładnie egipcjanie budowali piramidy. Oczywiście dużo wiadomo, ale nie wiemy np. jak udawało im się wykonywać tak dokładne bloki skalne, że często nie można wcisnąć pomiędzy nie kartki papieru. Nawet w dzisiejszych czasach taka precyzja nie jest łatwa.

Egipcjanie byli mistrzami mumifikacji. Kiedy umierał król jego ciało było poddawane szeregowi zabiegów, tak by zawsze wyglądało dobrze. Ciało było nacierane specjalnymi balsamami oraz owijane białym materiałem. Do dziś większość odnajdowanych mumii jest w doskonałym stanie.

Starożytny Egipt miał kilku bardzo znanych faraonów. Jednym z nich był bardzo młody król o imieniu Tutenchamon. Został on faraonem w wieku 9 lat. Małemu chłopcu ciężko było kierować tak wielkim krajem jakim był Egipt. Pomagali mu w tym kapłani.

Grobowiec Tutenchamona był jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku. W 1922 roku odnaleziono jego grób w którym do tej pory nikogo nie było. Okazało się, że w grobowcu Tutenchamona była cała masa skarbów, złota, diamentów, przedmiotów codziennego użytku a sama mumia była inna niż wszystkie poznane do tej pory, ponieważ w większej części pokryta była złotem. Najbardziej wyjątkowa była maska.

Inną bardzo znaną postacią starożytnego Egiptu była królowa Kleopatra. Kleopatra żyła w czasach kiedy Egipt nie był już jedyną potęgą graniczącą z morzem Śródziemnym. Inny wielki i potężny kraj był po drugiej stronie morza. Był to starożytny Rzym. Kleopatra musiała nauczyć się rozmawiać i akceptować  władcę Rzymu Juliusza Cezara. Niestety zakochała się w innym wielkim rzymianinie Marku Antoniuszu co bardzo zezłościło Cezara.

Jest bardzo wiele historii związanych ze starożytnym Egiptem, tutaj jedynie chciałbym Was zainteresować tamtymi czasami i historiami.