Wakacje w mieście

Wakacje to wyczekiwany czas dla dzieci i młodzieży, a dla rodziców i opiekunów wyzwanie jak zorganizować opiekę. Nie każdy ma dziadków, którzy są na miejscu lub mogą wesprzeć opieką. Nie ma szkoły, a dzieci szybko się nudzą. Wyjazdy kolonijne, obozy zajmują tylko część wakacyjnego czasu. Co można zorganizować, jak zająć czas?

Lato w mieście

Pod tym hasłem wiele instytucji organizuje czas dla dzieci, zarówno w lipcu jak i w sierpniu. Warto sprawdzić czy szkoły nie stworzyły takiego projektu. Inną opcją są świetlice i ogniska, które są właściwie w każdej dzielnicy Warszawy i wielu mniejszych miejscowościach. Prowadzone przez organizacje pozarządowe stowarzyszenia i fundacje, nieodpłatnie lub za niewielką kwotę zapewniają dzieciom opiekę, atrakcje i często posiłek. Czy są jakieś ograniczenia? Pierwszeństwo, mają zazwyczaj dzieci z danej dzielnicy. Placówki przyjmują dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej.  W zależności od ich charakteru i możliwości – dzieci mają zorganizowany czas na miejscu – poprzez warsztaty, zajęcia, gry i zabawy lub łączy się tą formę z wyjściami sportowo – rekreacyjnymi, edukacyjnymi, kulturalnymi. Dla dzieci oznacza to basen, kino, lekcje muzealne, warsztaty rozwijające kreatywność i wiele innych w zależności od tego co udało się przygotować placówce. Opiekę sprawuje wykwalifikowana kadra z doświadczeniem, dzieci są zaopiekowane i mają możliwość bycia wśród rówieśników, spędzając czas w ciekawy i aktywny sposób.

Półkolonie

Podoba forma do lata w mieście – organizowana zarówno przez organizacje pozarządowe jaki firmy prywatne. Tę formę czasu proponują również kluby sportowe oraz miejsca znane dzieciom jak niektóre sale zabaw, parki dziecięcej rozrywki czy parki trampolin. Różnią się zazwyczaj warunkami finansowymi. Półkolonie coraz częściej organizowane są tematyczne: sportowe, językowe, edukacyjne, związane z grami czy innymi tematami przewodnimi atrakcyjnymi dla dzieci. W zależności od kwoty dzieci mają wycieczki stacjonarne lub dalsze jednodniowe autokarowe. Zapisy są najczęściej na turnusy. Na dzieci czekają konkretne atrakcje i podobnie jak w formie lata w mieście wykwalifikowani opiekunowie, trenerzy, instruktorzy w zależności od wybranej opcji. Dzieci spędzają tam zazwyczaj większość dnia, tak by rodzice mogli spokojnie iść do pracy ze świadomością, że dziecko ma zagospodarowany czas wolny oraz opiekę.

Inne atrakcje

Wiele instytucji wychodzi naprzeciw opiekunom mając świadomość, że dla rodziców zapewnienie dzieciom atrakcji, wyjazdów, półkolonii to także obciążenie finansowe. Dla tych którzy potrzebują mniej zorganizowanej formy, a atrakcji dla urozmaicenia, oderwania dzieci od komputera czy innych domowych aktywności dostępnych jest sporo akcji w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnych. Warto sprawdzić kina, niektóre z nich oferują seanse przez całe lato na preferencyjnych warunkach. Dzielnice organizują zajęcia plenerowe, które nie wymagają zapisów. Oferty przygotowały także Domy Kultury, gdzie również można skorzystać z warsztatów lub zajęć – warto sprawdzić czy nie wymagają zapisów. Pikniki – sezon letni to czas, w którym jest wiele imprez plenerowych. Znaczna ich część dedykowana jest dzieciom, a ich organizatorzy prześcigają się w pomysłach na atrakcje. Powstaje coraz więcej portali, które zbierają w jednym miejscu darmowe wydarzenia w miastach, w tym również te dedykowane najmłodszym. Są wśród nich zajęcia, festyny, spektakle.

    Wakacje w mieście nie muszą być nudnym czasem. Warto poświęcić chwilę na sprawdzenie okolicznych możliwości. Oferty są tak różnorodne, że można znaleźć wartościowe aktywności dla różnych grup wiekowych. Tematy i obszary aktywności dają wiele możliwości, zarówno zabawy, edukacji jak i rozrywki. Przy dobrej organizacji można zapewnić dzieciom bardzo urozmaicony czas i wakacje pełne wrażeń, jednocześnie będąc spokojnym o ich bezpieczeństwo.