Kolonie i obozy – czy to na pewno dla mojego dziecka?

Wielu rodziców w czasie nadchodzących wakacji zadaje sobie wiele pytań dotyczących zorganizowanych wyjazdów dla dzieci. Borykają się z dylematem dotyczącym wspólnego spędzania czasu – którego w roku szkolnym jest znacznie mniej. Dzieci różnią się charakterem i tu też dość często pojawia się obawa czy to jest forma spędzania czasu dla mojego dziecka? 

„Gdy nie ma w domu dzieci…” 

Czas, kiedy dziecko wyjeżdża samodzielnie na obóz czy kolonie to wyjątkowy czas dla rodziców. Bycie rodzicem to praca, która nie równa się żadnej innej. Nie ma w niej możliwości wzięcia L4 czy odpuszczenia sobie. To jedno z najbardziej wymagających zadań. Nie należy też wstydzić się czy negować zmęczenia codzienną opieką. Jest ono niezależne od ogromu miłości, czasu i poświęcenia jakie wkładają rodzice w codzienne funkcjonowanie w domu i dbanie o swoje pociechy. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że nawet przy największej miłości i cierpliwości pojawia się zmęczenie, irytacja, niechęć czy inne trudne emocje. Wakacyjny wyjazd może mieć tyle samo korzyści dla dziecka, ile dla jego rodziców i całego systemu rodzinnego. To czas, który rodzice mogą wykorzystać dla siebie. W codziennym funkcjonowaniu ich relacje jako pary czasem schodzą na drugi plan, kiedy dziecko wyjedzie mają szansę poświęcić sobie nawzajem więcej uwagi. Rozłąka z dzieckiem da też rodzicom szansę na złapanie oddechu od codziennych trudności i zatęsknienie za własnym dzieckiem. Co choć może brzmieć dziwnie zaowocuje nową energią i radością na wspólne spędzanie czasu po powrocie.

Korzyści dla dziecka 

Samodzielne wyjazdy wakacyjne są zazwyczaj przewidziane dla dzieci w wieku szkolnym. To dobry czas na rozwój wielu umiejętności w tym społecznych i naukę samodzielności. Niektórym rodzicom jest trudno podjąć decyzję o tym czy dziecko powinno wyjechać samo czy nie. Powodem mogą być: sposób bycia dziecka – obawa rodziców, że będzie zbyt mocno tęsknić lub, że sobie nie poradzi; innym razem powodem jest nie do końca świadomy lęk rodzica, że dziecko sobie poradzi, a to oznacza, że nie są już tak ważni, tak potrzebni, niezbędni. 

Co jest korzyścią dla dziecka:

1 Nowe znajomości– rozwój umiejętności społecznych. Bez względu czy dziecko jest” duszą towarzystwa” czy jest nieśmiałe taka sytuacja będzie dla niego dobrym doświadczeniem. Będzie miało okazje doświadczyć funkcjonowania w innym niż szkolne środowisko, poznać nowych rówieśników, a co się z tym wiąże sprawdzać znane sposoby i uczyć się jak nawiązywać kontakty, jak budować relacje – wspólnie spędzać czas, rozwiązywania konfliktów czy radzenia sobie z emocjami.

2. Nauka odpowiedzialności– To czas, kiedy dziecko uczy się odpowiedzialności za siebie. Dzięki niemu ma okazję popracować nad samodzielnością w kwestiach życia codziennego takich jak: porządek w pokoju czy walizce, punktualność, higiena, ubieranie się czy bardziej ogólnie dbanie o siebie. Nauka tych umiejętności z pewnością przyda się w roku szkolnym, w trakcie porannego szykowania do szkoły.

3. Nowe umiejętności – Obozy czy kolonie często mają charakter tematyczny. W czasie wyjazdu dzieci, nie tylko bawią się i odpoczywają, ale uczą się konkretnych umiejętności. Wyjazdy mają charakter sportowy: żeglarskie, karate (inne sporty walki), pływackie, piłkarskie; artystyczne: muzyczne, teatralne, plastyczne, taneczne; edukacyjne: językowe.

4.Przygoda –Samodzielnie spędzony czas sam w sobie jest dla dzieci bardzo ekscytujący – co potwierdza pobudzenie dzieci przed wyjazdami na zielone szkoły/ wycieczki klasowe pod koniec roku. Obozy czy kolonie są organizowane i przygotowywane w taki sposób by dzieci wróciły z bagażem miłych wspomnień. Realizowane takie atrakcje jak „chrzest”, podchody, survivale, zabawy z „wkrętką”, wieczorne opowieści przy ognisku.

WAŻNE:

  1. Sprawdź obóz/ kolonie – organizatora, wychowawców – jeśli się zdecydujesz, zaufaj im. Oczywiste jest to, że rodzice chcą być pewni, że ich dziecko jest bezpieczne i nic mu się nie stanie, że osoby które będą się nim zajmować są odpowiednio przeszkolone i mają właściwe kwalifikacje i doświadczenie. Jeśli zapadnie decyzja o wyjeździe i spełnia on Twoje oczekiwania – zaufaj kadrze. Bardzo częste telefony czy odwiedziny szczególnie podczas krótkich wyjazdów będą powodować, że dziecko szczególnie to które miało trudności z aklimatyzacją będzie się destabilizować, co będzie powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu po odwiedzinach. 
  1. Kontakty telefoniczne z dzieckiem są bardzo ważne, jednak należy wyważyć odpowiednią ich ilość – niektórym rodzicom może to sprawiać trudność jednak warto zadbać o przestrzeń na zaaklimatyzowanie się dziecka. Rozmawiać z dzieckiem dając mu poczucie, że pamięta się o nim i by miało okazję opowiedzieć o wydarzeniach kolonijnych, jednocześnie, dać dziecku szansę by na chwilę zapomniało o rodzicach i zajęło się kolonijnym życiem.
  2. Rodzice wykorzystajcie ten czas dla siebie – by odpocząć, by mieć czas każdy dla siebie i dla siebie nawzajem.